FINAL RANKING AFTER 10 SAILED RACES (6 best results, other scores discarded)      
place boatname helm fleet net pnts total pnts aantal deelnames    
1 Ragazza Jan Gabriel Class1 39 46 9    
2 Katmandu Freddy Desmet Class1 37 43 8    
3 Xtrmly Arnaud Van Schoote Class1 31 42 10    
4 O'Boeleau Nicolas Boel Class1 22 23 7    
5 Juliette Jerome Van Coillie e.a. Class1 20 20 6    
6 Tapatai Arne De Bruycker Class1 16 21 10    
7 MrSandman Christian Pottiez Class1 16 17 7    
8 Canjotto Luc Verstraete Class1 15 15 4    
9 Tontin Wouter Borghijs Class1 4 4 1    
1 Poester Matisse Poncelet Class2 68 81 8    
2 Jolo Bart Wouters Class2 67 85 9    
3 Comme tu veux Patrick Elleboudt Class2 52 62 9    
4 MrClean Loic Delhahaye Class2 51 52 7    
5 James LucMaes Class2 46 48 8    
6 Balados Daniel Devos Class2 43 47 8    
7 Pieterman Pieter Vandamme Class2 35 36 7    
8 C-duce Patrick Jacquet Class2 28 30 8    
9 North Sea Three Ward Desoete Class2 25 25 6    
10 Fury Wouter Mazijn Class2 18 18 6    
11 Zooe Johan Braet Class2 17 17 4    
12 Christoviri Tom Bulcke Class2 17 18 7    
13 Odin Laurens Wets Class2 12 12 3    
14 Simba Guy De Ryck Class2 9 9 1    
15 Emilio Cedric De Bleye Class2 8 8 3    
16 Carissima Marc Lens Class2 8 8 2    
17 Royal Fou Jacob Pringiers Class2 7 7 2    
18 Maeve Johan De Clerck Class2 6 6 1    
19 Alena Filip Lammens Class2 6 6 1  
20 Zeearend Philip Deceuninck Class2 4 4 2  
21 Sunny Pieter Rodrigues Class2 3 3 1  
1 Sharkbite Gert Lerno Sportboats 20 20 6  
2 Kookabura Nathalie Gunst Sportboats 15 15 6  
3 Selden Paul Jonckheere Sportboats 9 9 3  
4 Dalton Eric Cnops Sportboats 6 6 2  
5 FiliMi Filip Baert Sportboats 6 6 1    
6 North Sea One Jeugd o.l.v. Filip Willems Sportboats 5 5 2    
7 Go with the flow Bart Tytgat Sportboats 5 5 2    
8 Xavier Xavier Royaux Sportboats 5 5 1    
9 Passivite Jan Windels Sportboats 4 4 4    
10 Synsol Jan Alleman Sportboats 3 3 1    
11 Spinoza Christophe Vandoorne Sportboats 2 2 1    
RESULTS OVERVIEW PER RACE AND DISCARDS    
                24/08 17/08 10/08 3/08 27/07 20/07 13/07 6/07 29/06 22/06 15/06
place boatname helm fleet discard4 discard3 discard2 discard1 pnts11 pnts10 pnts9 pnts8 pnts7 pnts6 pnts5 pnts4 pnts3 pnts2 pnts1
1 Ragazza Jan Gabriel Class1 0 1 3 3 6 8 6 7 1 6 0 0 6 3 3
2 Katmandu Freddy Desmet Class1 0 0 1 5 7 6 5 6 8 1 5 0 5 0 0
3 Xtrmly Arnaud Van Schoote Class1 1 2 4 4 8 5 4 5 1 5 4 0 2 4 4
4 O'Boeleau Nicolas Boel Class1 0 0 0 1 1 4 3 2 6 0 3 0 4 0 0
5 Juliette Jerome Van Coillie e.a. Class1 0 0 0 0 4 3 2 1 7 3 0 0 0 0 0
6 Tapatai Arne De Bruycker Class1 1 1 1 2 3 2 1 3 4 2 2 0 1 2 1
7 MrSandman Christian Pottiez Class1 0 0 0 1 2 7 0 0 1 0 1 0 3 1 2
8 Canjotto Luc Verstraete Class1 0 0 0 0 5 1 0 4 5 0 0 0 0 0 0
9 Tontin Wouter Borghijs Class1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
1 Poester Matisse Poncelet Class2 0 0 6 7 11 11 11 7 14 9 12 0 6 0 0
2 Jolo Bart Wouters Class2 0 5 6 7 12 10 9 6 12 10 14 0 5 7 0
3 Comme tu veux Patrick Elleboudt Class2 0 1 4 5 7 9 7 5 10 0 13 0 4 1 6
4 MrClean Loic Delhahaye Class2 0 0 0 1 9 7 6 1 13 8 8 0 0 0 0
5 James LucMaes Class2 0 0 1 1 5 8 10 0 1 0 1 0 7 8 8
6 Balados Daniel Devos Class2 0 0 1 3 4 0 5 0 11 7 9 0 3 1 7
7 Pieterman Pieter Vandamme Class2 0 0 0 1 8 6 3 0 7 0 6 0 0 1 5
8 C-duce Patrick Jacquet Class2 0 0 1 1 2 5 8 1 1 0 11 0 0 1 1
9 North Sea Three Ward Desoete Class2 0 0 0 0 0 4 4 1 1 5 10 0 0 0 0
10 Fury Wouter Mazijn Class2 0 0 0 0 0 2 0 0 8 4 2 0 1 0 1
11 Zooe Johan Braet Class2 0 0 0 0 0 0 0 0 9 2 5 0 0 0 1
12 Christoviri Tom Bulcke Class2 0 0 0 1 0 1 2 4 5 0 3 0 2 1 0
13 Odin Laurens Wets Class2 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
14 Simba Guy De Ryck Class2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9
15 Emilio Cedric De Bleye Class2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 4 0 0 0 0
16 Carissima Marc Lens Class2 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 7 0 0 0 0
17 Royal Fou Jacob Pringiers Class2 0 0 0 0 0 0 0 0 6 1 0 0 0 0 0
18 Maeve Johan De Clerck Class2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0
19 Alena Filip Lammens Class2 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Zeearend Philip Deceuninck Class2 0 0 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Sunny Pieter Rodrigues Class2 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1 Sharkbite Gert Lerno Sportboats 0 0 0 0 4 2 2 0 1 4 7 0 0 0 0
2 Kookabura Nathalie Gunst Sportboats 0 0 0 0 3 0 1 0 0 0 6 0 1 2 2
3 Selden Paul Jonckheere Sportboats 0 0 0 0 0 3 0 0 0 1 5 0 0 0 0
4 Dalton Eric Cnops Sportboats 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0
5 FiliMi Filip Baert Sportboats 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 North Sea One Jeugd o.l.v. Filip Willems Sportboats 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 3 0 0 0 0
7 Go with the flow Bart Tytgat Sportboats 0 0 0 0 0 0 0 0 2 3 0 0 0 0 0
8 Xavier Xavier Royaux Sportboats 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Passivite Jan Windels Sportboats 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 1
10 Synsol Jan Alleman Sportboats 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
11 Spinoza Christophe Vandoorne Sportboats 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0
RESULTS RACE 1: WEDNESDAY JUNE 15 (course 8)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 20:34:38 01:34:38 01:38:09 4  
2 Ragazza Class1 1,1596 19:00:00 20:28:34 01:28:34 01:42:42 3  
3 MrSandman Class1 1,0421 19:00:00 20:39:53 01:39:53 01:44:05 2  
4 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 20:45:29 01:45:29 01:47:39 1  
1 Simba Class2 0,8751 19:00:00 20:15:13 01:15:13 01:05:49 9  
2 James Class2 0,8821 19:00:00 20:24:58 01:24:58 01:14:57 8  
3 Balados Class2 0,8953 19:00:00 20:27:50 01:27:50 01:18:38 7  
4 Comme tu veux Class2 1,0071 19:00:00 20:25:21 01:25:21 01:25:57 6 ocs20%
5 Pieterman Class2 0,9110 19:00:00 21:07:25 02:07:25 01:56:05 5  
9 Odin Class2 0,7748 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
9 Zooe Class2 0,9205 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
9 C-duce Class2 0,9842 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
9 Fury Class2 0,8953 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
1 Synsol Sportboats 0,9600 19:00:00 20:06:55 01:06:55 01:04:14 3  
2 Kookabura Sportboats 0,9100 19:00:00 20:13:29 01:13:29 01:06:52 2  
3 Passivite Sportboats 0,9100 19:00:00 20:28:48 01:28:48 01:20:48 1  
RESULTS RACE 2: WEDNESDAY JUNE 22 (course 1-shortened)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 20:30:42 01:30:42 01:34:04 4  
2 Ragazza Class1 1,1596 19:00:00 20:24:40 01:24:40 01:38:11 3  
3 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 20:56:26 01:56:26 01:58:49 2  
4 MrSandman Class1 1,0421 19:00:00 21:08:11 02:08:11 02:13:35 1  
1 James Class2 0,8821 19:00:00 20:47:04 01:47:04 01:34:27 8  
2 Jolo Class2 0,9750 19:00:00 20:38:40 01:38:40 01:36:12 7  
8 Comme tu veux Class2 1,0071 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
8 Odin Class2 0,7748 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
8 Balados Class2 0,8953 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
8 Pieterman Class2 0,9110 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
8 Christoviri Class2 0,9662 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
8 C-duce Class2 0,9842 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
1 Kookabura Sportboats 0,9100 19:00:00 20:50:22 01:50:22 01:40:26 1  
2 Passivite Sportboats 0,9100 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
RESULTS RACE 3: WEDNESDAY JUNE 29 (course 6)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Ragazza Class1 1,1596 19:00:00 20:43:22 01:43:22 01:59:52 6  
2 Katmandu Class1 1,0847 19:00:00 20:52:48 01:52:48 02:02:21 5  
3 O'Boeleau Class1 1,0187 19:00:00 21:14:58 02:14:58 02:17:29 4  
4 MrSandman Class1 1,0421 19:00:00 21:12:26 02:12:26 02:18:01 3  
5 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 21:06:19 02:31:35 02:37:12 2 ocs20%
6 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 21:39:25 02:39:25 02:42:41 1  
1 James Class2 0,8821 19:00:00 20:38:44 01:38:44 01:27:06 7  
2 Poester Class2 0,8751 19:00:00 20:42:14 01:42:14 01:29:28 6  
3 Jolo Class2 0,9750 19:00:00 20:33:18 01:33:18 01:30:58 5  
4 Comme tu veux Class2 1,0071 19:00:00 20:36:45 01:36:45 01:37:26 4  
5 Balados Class2 0,8953 19:00:00 21:15:58 02:15:58 02:01:44 3  
6 Christoviri Class2 0,9662 19:00:00 21:22:12 02:22:12 02:17:24 2  
7 Fury Class2 0,8953 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
1 Kookabura Sportboats 0,9100 19:00:00 20:32:45 01:32:45 01:24:24 1  
RACE 4: WEDNESDAY JULY 6 - ABANDONED
RESULTS RACE 5: WEDNESDAY JULY 13 (course 9)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Katmandu Class1 1,0847 19:00:00 20:45:36 01:45:36 01:54:33 5  
2 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 20:53:14 01:53:14 01:57:26 4  
3 O'Boeleau Class1 1,0187 19:00:00 21:10:28 02:10:28 02:12:54 3  
4 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 21:15:29 02:15:29 02:18:16 2  
5 MrSandman Class1 1,0421 19:00:00 21:16:44 02:16:44 02:22:29 1  
1 Jolo Class2 0,9750 19:00:00 20:19:57 01:19:57 01:17:57 14  
2 Comme tu veux Class2 1,0071 19:00:00 20:24:34 01:24:34 01:25:10 13  
3 Poester Class2 0,8751 19:00:00 20:41:38 01:41:38 01:28:56 12  
4 C-duce Class2 0,9842 19:00:00 20:40:25 01:40:25 01:38:50 11  
5 North Sea Three Class2 0,9480 19:00:00 20:44:59 01:44:59 01:39:31 10  
6 Balados Class2 0,8953 19:00:00 20:53:35 01:53:35 01:41:41 9  
7 MrClean class2 0,8751 19:00:00 20:58:22 01:58:22 01:43:35 8  
8 Carissima Class2 0,9836 19:00:00 20:54:43 01:54:43 01:52:50 7  
9 Pieterman Class2 0,9110 19:00:00 21:04:31 02:04:31 01:53:26 6  
10 Zooe Class2 0,9205 19:00:00 21:11:33 02:11:33 02:01:06 5  
11 Emilio Class2 0,9388 19:00:00 21:09:16 02:09:16 02:01:21 4  
12 Christoviri Class2 0,9662 19:00:00 21:07:15 02:07:15 02:02:57 3  
13 Fury Class2 0,8953 19:00:00 21:20:46 02:20:46 02:06:02 2  
14 James Class2 0,8821 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
1 Sharkbite Sportboats 0,9600 19:00:00 20:22:55 01:22:55 01:19:36 7  
2 Kookabura Sportboats 0,9100 19:00:00 20:27:56 01:27:56 01:20:01 6  
3 Selden Sportboats 0,9600 19:00:00 20:24:08 01:24:08 01:20:46 5  
4 Dalton Sportboats 0,9100 19:00:00 20:29:48 01:29:48 01:21:43 4  
5 North Sea One Sportboats 0,9600 19:00:00 20:32:10 01:32:10 01:28:29 3  
6 Spinoza Sportboats 0,9100 19:00:00 20:46:32 01:46:32 01:36:57 2  
7 Passivite Sportboats 0,9100 19:00:00 20:46:55 01:46:55 01:37:18 1  
RESULTS RACE 6: WEDNESDAY JULY 20 (course 8)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Ragazza Class1 1,1596 19:00:00 20:27:42 01:27:42 01:41:42 6  
2 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 20:38:25 01:38:25 01:42:04 5  
3 Tontin Class1 1,0403 19:00:00 20:39:21 01:39:21 01:43:21 4  
4 Juliette Class1 1,0232 19:00:00 20:42:03 01:42:03 01:44:25 3  
5 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 21:15:00 02:15:00 02:17:46 2  
6 Katmandu Class1 1,0847 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
1 Jolo Class2 0,9750 19:00:00 20:13:18 01:13:18 01:11:28 10  
2 Poester Class2 0,8751 19:00:00 20:23:06 01:23:06 01:12:43 9  
3 MrClean class2 0,8751 19:00:00 20:35:19 01:35:19 01:23:25 8  
4 Balados Class2 0,8953 19:00:00 20:35:36 01:35:36 01:25:35 7  
5 Maeve Class2 0,9277 19:00:00 20:33:45 01:33:45 01:26:58 6  
6 North Sea Three Class2 0,9480 19:00:00 20:34:56 01:34:56 01:30:00 5  
7 Fury Class2 0,8953 19:00:00 20:45:40 01:45:40 01:34:36 4  
8 Emilio Class2 0,9388 19:00:00 20:42:03 01:42:03 01:35:48 3  
9 Zooe Class2 0,9205 19:00:00 20:58:10 01:58:10 01:48:46 2  
10 Royal Fou Class2 1,0000 19:00:00 20:50:55 01:50:55 01:50:55 1  
1 Sharkbite Sportboats 0,9600 19:00:00 20:14:41 01:14:41 01:11:42 4  
2 Go with the Flow Sportboats 0,9600 19:00:00 20:14:53 01:14:53 01:11:53 3  
3 North Sea One Sportboats 0,9600 19:00:00 20:15:12 01:15:12 01:12:12 2  
4 Selden Sportboats 0,9600 19:00:00 20:18:23 01:18:23 01:15:15 1  
RESULTS RACE 7: WEDNESDAY JULY 27 (course 7)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Katmandu Class1 1,0847 19:00:00 20:25:23 01:25:23 01:32:37 8  
2 Juliette Class1 1,0232 19:00:00 20:40:40 01:40:40 01:43:00 7  
3 O'Boeleau Class1 1,0187 19:00:00 20:41:53 01:41:53 01:43:47 6  
4 Canjotto Class1 1,0232 19:00:00 20:45:59 01:45:59 01:48:27 5  
5 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 20:57:20 01:57:20 01:59:44 4  
6 MrSandman Class1 1,0421 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
6 Ragazza Class1 1,1596 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
6 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
1 Poester Class2 0,8751 19:00:00 20:29:49 01:29:49 01:18:36 14  
2 MrClean class2 0,8751 19:00:00 20:35:50 01:35:50 01:23:52 13  
3 Jolo Class2 0,9750 19:00:00 20:28:29 01:28:29 01:26:16 12  
4 Balados Class2 0,8953 19:00:00 20:41:24 01:41:24 01:30:47 11  
5 Comme tu veux Class2 1,0071 19:00:00 20:33:55 01:33:55 01:34:35 10  
6 Zooe Class2 0,9205 19:00:00 20:52:46 01:52:46 01:43:48 9  
7 Fury Class2 0,8953 19:00:00 21:00:58 02:00:58 01:48:18 8  
8 Pieterman Class2 0,9110 19:00:00 20:59:21 01:59:21 01:48:44 7  
9 Royal Fou Class2 1,0000 19:00:00 21:00:21 02:00:21 02:00:21 6  
10 Christoviri Class2 0,9662 19:00:00 21:14:50 02:14:50 02:10:17 5  
11 James Class2 0,8821 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
11 North Sea Three Class2 0,9480 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
11 Emilio Class2 0,9388 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
11 C-duce Class2 0,9842 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
1 Go with the Flow Sportboats 0,9600 19:00:00 20:18:35 01:18:35 01:15:26 2  
2 Sharkbite Sportboats 0,9600 19:00:00 20:24:39 01:24:39 01:21:16 1  
PROVISIONAL RESULTS RACE 8: WEDNESDAY AUGUST 3 (course 7)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Ragazza Class1 1,1596 19:00:00 19:59:48 00:59:48 01:09:21 7  
2 Katmandu Class1 1,0847 19:00:00 20:10:43 01:10:43 01:16:42 6  
3 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 20:16:59 01:16:59 01:19:50 5  
4 Canjotto Class1 1,0232 19:00:00 20:19:48 01:19:48 01:21:39 4  
5 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 20:21:49 01:21:49 01:23:30 3  
6 O'Boeleau Class1 1,0187 19:00:00 20:27:59 01:27:59 01:29:38 2  
7 Juliette Class1 1,0232 19:00:00 20:18:26 01:18:26 01:36:18 1 ocs20%
1 Poester Class2 0,8751 19:00:00 19:59:19 00:59:19 00:51:54 7  
2 Jolo Class2 0,9750 19:00:00 20:00:24 01:00:24 00:58:53 6  
3 Comme tu veux Class2 1,0071 19:00:00 20:01:41 01:01:41 01:02:07 5  
5 Christoviri Class2 0,9662 19:00:00 20:26:05 01:26:05 01:23:10 4  
10 North Sea Three Class2 0,9480 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
10 C-duce Class2 0,9842 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
10 MrClean Class2 0,8751 19:00:00 dnf dnf dnf 1  
PROVISIONAL RESULTS RACE 9: WEDNESDAY AUGUST 10 (course 1)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Ragazza Class1 1,1596 19:06:00 21:00:34 01:54:34 02:12:51 6  
2 Katmandu Class1 1,0847 19:06:00 21:15:13 02:09:13 02:20:10 5  
3 Xtrmly Class1 1,0371 19:06:00 21:24:57 02:18:57 02:24:06 4  
4 O'Boeleau Class1 1,0187 19:06:00 21:43:00 02:37:00 02:39:56 3  
5 Juliette Class1 1,0232 19:06:00 21:50:00 02:44:00 02:47:48 2  
6 Tapatai Class1 1,0205 19:06:00 21:55:00 02:49:00 02:52:28 1  
1 Poester Class2 0,8751 19:06:00 20:35:52 01:29:52 01:18:39 11  
2 James Class2 0,8821 19:06:00 20:51:02 01:45:02 01:32:39 10  
3 Jolo Class2 0,9750 19:06:00 20:49:35 01:43:35 01:41:00 9  
4 C-duce Class2 0,9842 19:06:00 21:00:38 01:54:38 01:52:49 8  
5 Comme tu veux Class2 1,0071 19:06:00 21:00:04 01:54:04 01:54:53 7  
6 MrClean class2 0,8751 19:06:00 21:26:18 02:20:18 02:02:47 6  
7 Balados Class2 0,8953 19:06:00 21:31:40 02:25:40 02:10:25 5  
8 North Sea Three Class2 0,9480 19:06:00 21:24:02 02:18:02 02:10:51 4  
9 Pieterman Class2 0,9110 19:06:00 21:33:52 02:27:52 02:14:42 3  
10 Christoviri Class2 0,9662 19:06:00 22:00:00 02:54:00 02:48:07 2  
11 Carissima Class2 0,9836 dnf dnf dnf dnf 1  
1 Sharkbite Sportboats 0,9600 19:06:00 20:29:57 01:23:57 01:20:36 2  
2 Kookabura Sportboats 0,9100 19:06:00 20:43:15 01:37:15 01:28:30 1  
RESULTS RACE 10: WEDNESDAY AUGUST 17 (course 1)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Ragazza Class1 1,1596 19:00:00 20:18:53 01:18:53 01:31:28 8  
2 MrSandman Class1 1,0421 19:00:00 20:28:30 01:28:30 01:32:14 7  
3 Katmandu Class1 1,0847 19:00:00 20:25:46 01:25:46 01:33:02 6  
4 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 20:33:02 01:33:02 01:36:29 5  
5 O'Boeleau Class1 1,0187 19:00:00 20:37:13 01:37:13 01:39:02 4  
6 Juliette Class1 1,0232 19:00:00 20:40:22 01:40:22 01:42:42 3  
7 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 20:56:06 01:56:06 01:58:29 2  
8 Canjotto Class1 1,0232 19:00:00 21:10:00 02:10:00 02:13:01 1  
1 Poester Class2 0,8751 19:00:00 20:21:52 01:21:52 01:11:38 11  
2 Jolo Class2 0,9750 19:00:00 20:14:09 01:14:09 01:12:18 10  
3 Comme tu veux Class2 1,0071 19:00:00 20:15:21 01:15:21 01:15:53 9  
4 James Class2 0,8821 19:00:00 20:28:06 01:28:06 01:17:43 8  
5 MrClean class2 0,8751 19:00:00 20:32:56 01:32:56 01:21:20 7  
6 Pieterman Class2 0,9110 19:00:00 20:33:08 01:33:08 01:24:51 6  
7 C-duce Class2 0,9842 19:00:00 20:32:43 01:32:43 01:31:15 5  
8 North Sea Three Class2 0,9480 19:00:00 20:38:37 01:38:37 01:33:29 4  
9 Zeearend Class2 0,9900 19:00:00 20:35:16 01:35:16 01:34:19 3  
10 Fury Class2 0,8953 19:00:00 20:47:25 01:47:25 01:36:10 2  
11 Christoviri Class2 0,9662 19:00:00 20:42:06 01:42:06 01:38:39 1  
1 Selden Sportboats 0,9600 19:00:00 20:14:56 01:14:56 01:11:56 3  
2 Sharkbite Sportboats 0,9600 19:00:00 20:15:35 01:15:35 01:12:34 2  
3 North Sea Two Sportboats 0,9600 19:00:00 20:19:09 01:19:09 01:15:59 1  
RESULTS RACE 11: WEDNESDAY AUGUST 24 (course 4 shortened first passage Buitenstroombank)
place boatname   tcc start finish sailed corrected pnts remark
1 Xtrmly Class1 1,0371 19:00:00 19:38:30 00:38:30 00:39:56 8  
2 Katmandu Class1 1,0847 19:00:00 19:37:11 00:37:11 00:40:20 7  
3 Ragazza Class1 1,1596 19:00:00 19:36:12 00:36:12 00:41:59 6  
4 Canjotto Class1 1,0232 19:00:00 19:47:22 00:47:22 00:48:28 5  
5 Juliette Class1 1,0232 19:00:00 19:48:04 00:48:04 00:49:11 4  
6 Tapatai Class1 1,0205 19:00:00 19:49:08 00:49:08 00:50:08 3  
7 MrSandman Class1 1,0421 19:00:00 19:40:31 00:40:31 00:50:40 2 ocs20%
8 O'Boeleau Class1 1,0187 19:00:00 19:42:44 00:42:44 00:52:14 1 ocs20%
1 Jolo Class2 0,9750 19:00:00 19:42:37 00:42:37 00:41:33 12  
2 Poester Class2 0,8751 19:00:00 19:50:35 00:50:35 00:44:16 11  
3 Odin Class2 0,7748 19:00:00 20:00:00 01:00:00 00:46:29 10  
4 MrClean class2 0,8751 19:00:00 19:53:59 00:53:59 00:47:14 9  
5 Pieterman Class2 0,9110 19:00:00 19:53:20 00:53:20 00:48:35 8  
6 Comme tu veux Class2 1,0071 19:00:00 19:48:31 00:48:31 00:48:52 7  
7 Alena Class2 1,0271 19:00:00 19:48:04 00:48:04 00:49:22 6  
8 James Class2 0,8821 19:00:00 19:47:24 00:47:24 00:50:10 5 ocs20%
9 Balados Class2 0,8953 19:00:00 19:56:27 00:56:27 00:50:32 4  
10 Sunny Class2 1,0255 19:00:00 19:58:41 00:58:41 01:00:11 3  
11 C-duce Class2 0,9842 19:00:00 20:06:30 01:06:30 01:05:27 2  
12 Zeearend Class2 0,9900 19:00:00 20:15:54 01:15:54 01:15:08 1  
1 FiliMi Sportboats 0,9600 19:00:00 19:43:08 00:43:08 00:41:24 6  
2 Xavier's 49er Sportboats 0,9600 19:00:00 19:44:06 00:44:06 00:42:20 5  
3 Sharkbite Sportboats 0,9600 19:00:00 19:47:25 00:47:25 00:45:31 4  
4 Kookabura Sportboats 0,9100 19:00:00 19:50:42 00:50:42 00:46:08 3  
5 Dalton Sportboats 0,9100 19:00:00 19:50:45 00:50:45 00:46:11 2  
6 Passivite Sportboats 0,9100 19:00:00 19:56:40 00:56:40 00:51:34 1